Σερβία – Αγγλία 0-1: Κέρδισε η Αγγλία, αλλά δεν ενθουσίασε!

Η Αγγλία μπήκε στο Euro 2024 με μια νίκη, αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι εντυπωσίασε με την απόδοσή της. Με ένα γκολ του Μπέλιγχαμ, κατάφερε να κερδίσει 1-0 τη Σερβία σε ένα ματς που χαρακτηρίστηκε από λίγες καλές φάσεις.

Από νωρίς, οι Άγγλοι είχαν την κυριαρχία της μπάλας και δοκίμασαν να ελέγξουν τον ρυθμό. Και όντως, άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό, με τον Μπέλιγχαμ να πετυχαίνει γκολ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σάκα.

Με ποσοστό κατοχής 70%-30% υπέρ της, η Αγγλία είχε τον έλεγχο αλλά δεν ήταν εντυπωσιακή. Η υπεροχή της ήταν αποτελεσματική, αλλά χωρίς πολλές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μισό, οι Άγγλοι δεν μπήκαν δυνατά. Ήταν αδρανείς και δεν δείχνανε επιθετική διάθεση. Και οι Σέρβοι, από την άλλη, προσπαθούσαν να αντιδράσουν αλλά κάτι λείπε.

Στο τέλος, οι Λιοντάρια ήταν πιο κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Κέιν βρήκε το δοκάρι. Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς αξιόλογα γεγονότα μέχρι που φτάσαμε στο 77ο λεπτό.