Ο Τσιτσιπάς συνεχίζει νικηφόρος στο χώμα, νίκησε και τον Μπαένα [2-0]

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Στέφανο Τσιτσιπά στη Βαρκελώνη. Αφού επικράτησε του Όφνερ, σήμερα (18/4) νίκησε και τον Roberto Carballes Baena με 2-0 σετ (7-5, 6-3) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά 500 της ATP.

Μετά από μία ώρα και 46 λεπτά στην «Πίστα Ράφα Ναδάλ», ο 25χρονος τενίστας πέτυχε την 8η συνεχόμενη νίκη του στο Tour και 19η συνολικά σε 25 αγώνες που έχει δώσει στο 2024. Η σεζόν στο χώμα ξεκίνησε ιδανικά για τον Τσιτσιπά, μετά την κατάκτηση του τρίτου τίτλου του στο Monte Carlo Masters, συνεχίζει σε καλό ρυθμό στην πρωτεύουσα της Καταλονίας.

Ο 7ος στην παγκόσμια κατάταξη Τσιτσιπάς θα βρεθεί για 4η φορά στα προημιτελικά του Barcelona Open, ενώ είναι 3 στα 3 εναντίον του 31χρονου σε αναμετρήσεις τους στο Tour. Η πρώτη νίκη τους ήταν στο Estoril το 2018, ενώ πέρσι επικράτησε και στο Roland Garros.

Ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε το ματς με 33 winners και 7 άσους, 27 αβίαστα λάθη και 2 διπλά λάθη. Είχε 71% κερδισμένους πόντους με το πρώτο σερβίς, 56% με το δεύτερο και εκμεταλλεύτηκε 3 από τα 11 break points που είχε.