Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα: Οι Ερυθρόλευκοι με την πλάτη στον τοίχο [80-82]

Με δύο βολές του Πάρκερ στο τελευταίο δευτερόλεπτο και μετά το φάουλ του Πετρούσεφ, η Μπαρτσελόνα κέρδισε το Ολυμπιακό με 82-80 και προηγείται στα play offs της Euroleague.

Οι οπαδοί των Ερυθρόλευκων δημιούργησαν ζεστή ατμόσφαιρα και η ομάδα ήθελε να ξεκινήσει δυνατά, αλλά η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά. Ο Φοντ και ο Πίτερς βοήθησαν την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό και το 13-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου το αποδεικνύει. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και προηγήθηκε κατά το τρίτο δεκάλεπτο.

Μετά από μια μάχη, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα αλλά η Μπαρτσελόνα ανέτρεψε το σκορ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί, ο Πάρκερ με δύο βολές έγραψε το 80-82 και έδωσε τη νίκη στη Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71, 80-82 (παράταση)