Πρώτη νίκη για τον Παναθηναϊκό στα πλέι οφ της Basket League

Στο πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ της Basket League, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ με σκορ 85-76 και έκανε το 1-0 στη σειρά των αγώνων. Με άλλες μια νίκη, θα προκριθεί στους ημιτελικούς.

Από την αρχή του αγώνα, οι «πράσινοι» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (18-8 στο 6ο λεπτό). Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το ρυθμό τους και στο πρώτο δωδεκάλεπτο το σκορ ήταν 24-18 υπέρ του Παναθηναϊκού, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά ανέρχονταν σε 9 πόντους (45-36).

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού φάνηκαν πιο αποτελεσματικοί στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να διατηρήσουν ένα ουσιαστικό προβάδισμα. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν στους 5 πόντους (72-67) στο 35ο λεπτό του αγώνα με τον Γιανγκ. Μετά το τάιμ άουτ του Χρήστου Σερέλη, ο Μπέικον σκόραρε δύο τρίποντα και οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγύρισαν τη νίκη.

Ο παίκτης του Παναθηναϊκού, Παπαγιάννης, σημείωσε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ οι Ουίλιαμς και Μπέικον σκόραραν 15 πόντους ο καθένας. Από την αντίπαλη ομάδα, ξεχώρισαν οι παίκτες Κόφι (18 πόντοι και 8 ριμπάουντ) και Γιαννόπουλος (18 πόντοι με 5/9 τρίποντα). Να σημειωθεί πως ο παίκτης του Κολοσσού, Ντίξον, τραυματίστηκε στην πρώτη περίοδο και δεν επέστρεψε στο γήπεδο.