Πρέμιερ Λιγκ: Η Μάντσεστερ Σίτι καταφέρνει ανατροπή ενάντια στη Γιουνάιτεντ [3-1]

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγήθηκε γρήγορα με ένα φανταστικό γκολ από τον Ράσφορντ, ωστόσο η Μάντσεστερ Σίτι με δύο γκολ από τον Φόντεν και ένα από τον Χάαλαντ εξασφάλισε τη νίκη με 3-1 στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ και παρέμεινε μόλις ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Το ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες ξεκίνησε εξαιρετικά για τη Γιουνάιτεντ, η οποία άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με τον εντυπωσιακό σουτ του Ράσφορντ που δεν άφησε καμία ευκαιρία στον Έντερσον. Η Σίτι, ωστόσο, δεν ταρακουνήθηκε και αντέδρασε σωστά, παρόλο που δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για ισοφάριση, έχοντας τον Ονάνα να κρατάει το 0-1.

Αυτό ήταν το σκορ που κράτησαν οι δύο ομάδες μέχρι το ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος, ειδικά στο 56ο λεπτό, ήρθε η σειρά του Φόντεν να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ με σουτ έξω από την περιοχή, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η Γιουνάιτεντ κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό μετά την ισοφάριση, ενώ η Σίτι κατάφερε να ανατρέψει το ματς.

Στο 80ο λεπτό, σε μια φάση όπου οι παίκτες του Γκουαρδιόλα συνεργάστηκαν άριστα, ο Φόντεν τελείωσε τη φάση με το δεύτερο του γκολ για το 2-1, ενώ στο 91ο λεπτό ο Χάαλαντ επέβαλε το τελικό 3-1 εκμεταλλευόμενος το λάθος του Άμραμπατ. Με αυτήν τη νίκη, η ομάδα του Γκουαρδιόλα παραμένει μόλις έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, ενώ η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ μένει 11 βαθμούς πίσω από την 4η θέση και η πρόκριση στο Πρωτάθλημα Πρωταθλητών φαίνεται πλέον πολύ δύσκολη.