Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στο μπάσκετ με σκορ 77-62

Παρά τους μόνο οκτώ υγιείς παίκτες και μοναδικό ψηλό τον Τανούλη, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 77-62 επί του ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ, επανακερδίζοντας τη νίκη στην Basket League μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένες, αλλά οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να προηγηθούν με +6 στο 8′. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου με σκορ 12-14, αλλά στη συνέχεια η κατάσταση άλλαξε.

Στο 12′ ο Ολυμπιακός έκανε σερί 15-0 και βρέθηκε μπροστά με 29-19 στο 16′. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ήταν μπροστά με +13 (42-29).

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επιβεβαίωσε τη νίκη της, έχοντας άνετη διαφορά στους 21 πόντους (64-43) στο 30′. Ο Ολυμπιακός επικράτησε τελικά με 77-62 και επικεντρώνεται στην επερχόμενη Euroleague.