Ολλανδία-Ελλάδα: Κρίσιμο βήμα για την πρόκριση στο Eurobasket 2025 [72-74]

Η Εθνική ομάδα έκανε ένα σημαντικό βήμα προς την πρόκριση στο Eurobasket 2025, ολοκληρώνοντας το “παράθυρο” του Φεβρουαρίου με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες, κερδίζοντας εκτός έδρας την Ολλανδία με 74-72. Τονίστηκε η εμφάνιση του Βασίλη Τολιόπουλου, που είχε 26 πόντους, 8 ασίστ και σημαντικό καλάθι για τη νίκη.

Σύμφωνα με την ΕΡΤ, το παιχνίδι ξεκίνησε θετικά για την Εθνική μας ομάδα, που προηγήθηκε με 7-2 στα πρώτα τρία λεπτά, με τον Τολιόπουλο να σκοράρει πέντε πόντους. Οι Ολλανδοί όμως άντεξαν και μείωσαν σε 7-6, με τον Κράαγκ να τους οδηγεί. Η Ελλάδα κατάφερε να πάει μπροστά με 12-6 στο 7ο λεπτό με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου και να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με +4 (16-12), βασίζοντας την επίθεσή της σε λίγους παίκτες με τον Αντετοκούνμπο να ξεχωρίζει στην άμυνα με τρεις τάπες.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα στην αρχή του δευτέρου δεκαπεντάλεπτου, διατηρώντας μια μικρή διαφορά, με τον Παπαγιάννη να καρφώνει για το 18-14 στο 12’. Ωστόσο, κάπου εκεί τα πράγματα άλλαξαν για την Εθνική και οι Ολλανδοί πήραν την ψυχολογία με σερί 17-0 που τους οδήγησε στο 31-18 στο 16’. Η Ελλάδα όμως επανήλθε, βασιζόμενη σε Καλαϊτζάκη και Λούντζη, μειώνοντας σε 39-32 στο ημίχρονο.

Οι πόντοι ανά δεκάλεπτο: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74