Η Ιταλία δεν αντιμετώπισε προβλήματα κατά την αναμέτρηση με τη Μάλτα

Η Ιταλία κατάφερε να ξεπεράσει το σκάνδαλο στοιχηματισμού ορισμένων ποδοσφαιριστών της και να κέρδισε τη Μάλτα χωρίς προβλήματα. Ο Τζιάκομο Μποναβεντούρα σκόραρε στο 23ο λεπτό και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Ο προπονητής Λουτσιάνο Σπαλέτι πραγματοποίησε πολλές αλλαγές και οι πειραματισμοί του έδωσαν τα αποτελέσματα. Ο Ντομένικο Μπεράρντι πέτυχε δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο, ενώ ο Ντάβιντε Φρατέζι πέτυχε ένα γκολ στο τέλος του αγώνα. Αυτά τα γκολ μπορεί να είναι σημαντικά σε περίπτωση ισοβαθμίας στην κορυφή.

Προσωρινά η ομάδα της Ιταλίας είχε πέσει στην 3η θέση του ομίλου, καθώς η Ουκρανία επικράτησε της Βόρειας Μακεδονίας με 2-0. Η ομάδα της Ουκρανίας πιέζει για να πάρει ένα εισιτήριο πρόκρισης στο EURO 2024.