Ρεάλ Μαδρίτης: Νέα νίκη με 1-0 επί της Θέλτα με γκολ του Μπέλινγκαμ

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε μια ακόμα νίκη με σκορ 1-0 κόντρα στην Θέλτα. Το γκολ πέτυχε για ακόμα μια φορά ο Μπέλινγκαμ. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο “Μπαλαΐδος” με την Θέλτα να γιορτάζει τα 100 χρόνια από την ίδρυσή της. Αυτή ήταν η τρίτη σερί εκτός έδρας νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης, μετά τις νίκες επί των Μπιλμπάο και Αλμερίας.
Screenshot 83 1 1

Ο αγώνας ήταν αρκετά δυναμικός, με πολλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Η Θέλτα απείλησε με τους Λάρσεν και Μινγκέθα, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης με τους Βαλβέρδε και Ροδρίγκο. Στο 18ο λεπτό ο Βίνι τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγώνα, ενώ στα καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Σέρβι τραυματίστηκε επίσης για την Θέλτα.

Ο Μπέλινγκαμ πέτυχε το γκολ της νίκης στο 81ο λεπτό με κεφαλιά, κάνοντας για 4η φορά δίκτυα σε 3 αγώνες. Έτσι, ισοφάρισε το ρεκόρ του Σνάιντερ από το 2017, ο οποίος είχε σκοράρει σε τρεις σερί αγώνες στην αρχή της σεζόν. Στο 68ο λεπτό, ο Ροδρίγκο έχασε ένα πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Θέλτα, Βιγιάρ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι αήττητη από την Θέλτα από το 2014, με συνολικά 14 νίκες.