Προβάδισμα για Περιστέρι και ΠΑΟΚ

Η ομάδα του Περιστερίου κατάφερε να υπερασπιστεί επιτυχώς την έδρα της, επικρατώντας με σκορ 87-73 της ΑΕΚ στην πρώτη αναμέτρηση των πλέι οφ του πρωταθλήματος μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος χάρη σε μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο.

Αν και η ομάδα της ΑΕΚ κατάφερε μια μεγάλη ανατροπή, επιστρέφοντας από το -19 στο 16′, και πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους, έμεινε από δυνάμεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, σκοράροντας μόλις 10 πόντους, όλους με βολές, καθώς δεν κατάφερε να πετύχει κανένα σουτ σε αυτό το διάστημα 0/14.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Ντένμον με 29 πόντους. Εξίσου σημαντική ήταν η συμβολή του Φρανσίσκο με 15 πόντους και του Μπιλάν με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, οι Φλιώνης και Γουίλιαμς σημείωσαν από 17 πόντους.

Στη συνέχεια, στην Πυλαία, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με σκορ 78-75 τον Προμηθέα Πάτρας, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ, σε μια συναρπαστική αναμέτρηση. Κορυφαίοι παίκτες της ομάδας του ΠΑΟΚ ήταν οι Σαλούστρο και Ρένφρο.

Ο Σαλούστρος, με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, έδωσε μεγάλη ώθηση στην ομάδα του να κάνει το πρώτο βήμα. Αξίζει να αναφερθεί και η συμβολή του Φράνκε με 18 πόντους, καθώς επίσης και η εξαιρετική απόδοση του Ρένφρο, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από την πλευρά του Προμηθέα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόντιτ με 14 πόντους.