Ο Σλούκας χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό εναντίον της Φενέρ στην Πόλη

Με ένα απίστευτο τρίποντο λίγο πριν καταλήξει ο αγώνας, ο Κώστας Σλούκας χάρισε μια τεράστια νίκη στον Ολυμπιακό στο παιχνίδι κόντρα στην Φενέρμπαχτσε με 72-71 στην Πόλη, κάνοντας το 2-1 στην προημιτελική σειρά της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται τώρα μόλις μια νίκη μακριά από την πρόκριση στο Final Four της διοργάνωσης, στο τέταρτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Σλούκας ήταν εντυπωσιακός καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και ολοκλήρωσε τον αγώνα ως ο καλύτερος για τους «ερυθρόλευκους» με σύνολο 25 πόντων, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Συμβάλλοντας στη νίκη ήταν και ο Σάσα Βεζένκοφ με 17 πόντους και ορισμένες καθοριστικές επεμβάσεις στα κρίσιμα λεπτά.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από την αρχή, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανταποκρίθηκαν. Αν και η Φενέρμπαχτσε ήταν η ομάδα που κυριαρχούσε στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Ολυμπιακού αντέδρασαν πάντα και κατάφεραν να διατηρήσουν τον αγώνα αμφίρροπο μέχρι το τέλος.

Στην τελευταία πεντάλεπτη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά ισόπαλες και ο Βεζένκοφ ισοφάρισε με ένα τρίποντο στα 48,8 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Μετά το λάθος πάσα του Γουόκαπ του Ολυμπιακού, ο Γκούντουριτς βάζει ένα ακόμα καλάθι και εξασφαλίζει το 71-69 λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στην εκτέλεση της τελευταίας επίθεσης του αγώνα, ο Σλούκας έκανε ένα εξαιρετικό τρίποντο από τα 7 μέτρα με δύο παίκτες να τον μαρκάρουν σωστά, καθιστώντας το σουτ του ως το κορυφαίο σουτ της χρονιάς.