Ο Περιστέρι χάνει από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στην παράταση με σκορ 77-75 και χάνει την ευκαιρία για την πρόκριση στους “16” του Champions League

Το Περιστέρι είχε έναν δυναμικό ξεκίνημα στα “16” του Basketball Champions League της FIBA, αλλά τελικά υπέστη μια πικρή ήττα από την Χάποελ Ιερουσαλήμ, με σκορ 77-75 στην παράταση, στο κλειστό της οδού Κένεντι. Αυτή η ήττα κάνει δύσκολο τον δρόμο της ομάδας προς την πρόκριση στη διοργάνωση.

Κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, η Χάποελ “σφίγγει” την άμυνά της και καταφέρνει να κρατήσει το Περιστέρι σε μόλις 8 πόντους. Η ομάδα από το Ισραήλ πετυχαίνει 20 πόντους και ανατρέπει το προβάδισμα που είχε η ελληνική ομάδα, προηγούμενη με 56-54 στο 30′. Στο τέλος, το Περιστέρι βρίσκεται πίσω στο σκορ, με τη Χάποελ να έχει το πάνω χέρι με 66-62 και με 1’57” να απομένουν. Αν και οι γηπεδούχοι καταφέρνουν να μειώσουν τη διαφορά με δύο βολές του Κένι Γουίλιαμς, η Χάποελ παίζει άμυνα και καταφέρνει να πάρει τη νίκη, με τον Κένι Γουίλιαμς να βάζει δύο βολές με 1″ να απομένει και να στείλει το ματς στην παράταση.

Στην παράταση, η Χάποελ βρίσκει το προβάδισμα με 71-66. Το Περιστέρι ισοφαρίζει, και στη συνέχεια, μια φάση ξεσηκώνει τον προπονητή Βασίλη Σπανούλη, καθώς ο ΤζαΚόρι Γουίλιαμς αστοχεί σε δύο βολές, αλλά οι διαιτητές αποφασίζουν να του δώσουν ευκαιρία για επανάληψη. Παρόλα αυτά, παρά το 71-72, το Περιστέρι καταφέρνει να πάρει προβάδισμα με το σκορ στο 75-74 με 16″ να απομένουν. Ο Λιβάι Ράντολφ κάνει μια διείσδυση και δίνει τη μπάλα στην περιφέρεια, με τον Σπίντι Σμιθ να ευστοχεί σε ένα τρίποντο, κάνοντας το 75-77 με 1’9″ απομένοντας.