Η Ρεάλ Μαδρίτης κάνει ανατροπή και νικά τη Μπαρτσελόνα με 2-1

Παρά το γεγονός ότι έφτασε στο 1-0 πίσω από τη Μπαρτσελόνα στο Clasico, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να κάνει μια επική ανατροπή και νίκησε με 2-1, με τον Τζουντ Μπέλιγχαμ να πρωταγωνιστεί και να σκοράρει.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού κατά το πρώτο μέρος και προηγήθηκε με το γκολ του Γκουντογκάν στο 6ο λεπτό. Σε μια προσπάθεια του Μπέλιγχαμ να κόψει τον Φέλιξ, η μπάλα κατέληξε στον Γκουντογκάν, ο οποίος σκόραρε εύστοχα.

Στο 16ο λεπτό, ο Γκάβι αποκόμισε τη μπάλα από τον Κρόος έξω από την περιοχή της Ρεάλ και η μπάλα έφτασε στον Φερμίν, ο οποίος σούταρε στο δοκάρι. Στην επανάληψη, ο Μπέλιγχαμ ισοφάρισε με ένα φοβερό σουτ στο 68ο λεπτό και ακολούθησε το γκολ της νίκης με ένα πλασέ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι ο Λούκα Μόντριτς έπαιξε το 500ό παιχνίδι του με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κανσέλο (76′ Γιαμάλ), Μπαλντέ, Αραούχο, Μαρτίνεθ, Γκάβι, Φεράν Τόρες (61′ Λεβαντόφσκι), Φέλιξ (77′ Ραφίνια), Κρίστενσεν, Γκιντογκάν, Φερμίν (72′ Φέρμιν).

Ρεάλ Μαδρίτης: Κέπα, Καρβαχάλ, Αλάμπα, Ρίντιγκερ, Μεντί (52′ Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Μπέλινγκχαμ, Κρος (63′ Μόντριτς), Βαλβέρδε, Ροντρίγκο (63′ Χοσέλου), Βινίσιους.