Η Μονακό θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του Final 4 της Ευρωλίγκας

Η Μονακό θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του Final 4 του Κάουνας. Η Μονακό κατάφερε να κερδίσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 97-86, προκρίνοντας για πρώτη φορά στα ημιτελικά της Ευρωλίγκας και αποκλείοντας τη Μακάμπι από το Final 4 για εννέα συνεχόμενη σεζόν. Η Μονακό επιβεβαίωσε την παράδοση των γηπεδούχων να κερδίζουν στο πέμπτο παιχνίδι των playoffs για 17η φορά. Τώρα, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τη Μονακό στα ημιτελικά της διοργάνωσης, με στόχο μια θέση στον τελικό. Να θυμίσουμε ότι ο Ολυμπιακός είχε αντιμετωπίσει τη Μονακό πέρυσι στα playoffs και είχε προκριθεί με σκορ 3-2. Κορυφαίοι για τη Μονακό ήταν οι Μάικ Τζέιμς και Τζόρνταν Λόιντ, ενώ ο Μπόλντγουιν ξεχώρισε για τη Μακάμπι με την εμφάνισή του.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν εκρηκτικό, με τη Μακάμπι να παίζει εντυπωσιακά και να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο με 11/14 ευστοχία. Η Μονακό διατηρούσε μια μικρή διαφορά με τον Μάικ Τζέιμς να κρατάει την ομάδα του στο ματς. Στη δεύτερη περίοδο, η άμυνα της Μονακό απέτυχε τη Μακάμπι για 4 λεπτά και η Μονακό εκμεταλλεύτηκε αυτήν την ευκαιρία, κάνοντας ένα σερί 15-0. Ωστόσο, η Μακάμπι αντέδρασε και πήρε ξανά το προβάδισμα με τα τρία διαδοχικά τρίποντα. Η τρίτη περίοδος ήταν επίσης αμφίρροπη, με αλλαγές στο προβάδισμα και τη Μονακό να παίρνει το προβάδισμα μετά από ένα γρήγορο 4-0 σερί. Στο τέλος, η Μονακό κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να κερδίσει τη Μακάμπι με το τελικό σκορ 97-86.