Άνευ πόνου ήττα στον “ερυθρόλευκο” Βελιγράδι.

Ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε δύο φορές τον Ολυμπιακό στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας, με την πιο πρόσφατη νίκη να είναι στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα με 87-79. Αυτή ήταν η δέκατη ήττα του Ολυμπιακού σε 33 αγώνες. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να κατακτήσει την πρώτη θέση στη regular season, αλλά θα έχει μια ακόμα ευκαιρία να το κάνει στον επόμενο αγώνα με τη Μπασκόνια.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11 πόντους, αλλά υπέπεσε σε 19 λάθη. Ο Ερυθρός Αστέρας, που δεν είχε πίεση αφού δεν είχε ελπίδα πρόκρισης, έπαιξε για το ένθερμο κοινό του και νίκησε την καλύτερη ομάδα της κανονικής περιόδου. Ο Βεζένκοφ και ο Ουόκαπ ήταν οι καλύτεροι των φιλοξενούμενων, με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Καμπάτσο ήταν ο κορυφαίος του Ερυθρού Αστέρα και του αγώνα με 20 πόντους και 8 ασίστ.

Στο τέλος του αγώνα, οι Σέρβοι φίλαθλοι αποθέωσαν την ομάδα τους, που θα έχει να θυμάται από τη χρονιά πως νίκησε δύο φορές τον πρωταθλητή Ελλάδας στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.