Επιτυχία για την Καρδίτσα σε ένα αγωνιστικό θρίλερ

Η Καρδίτσα κατάφερε να κερδίσει τον Ιωνικό με σκορ 85-83 σε ένα αγωνιστικό θρίλερ και να παραμείνει στην Basket League. Αντίθετα, η ομάδα της Νίκαιας υποβιβάστηκε στην Elite League μετά από τέσσερα χρόνια στην ανώτατη κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παιχνίδι μέχρι τα 3 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ να έχει μια πολύ καλή ημέρα. Ωστόσο, ο προπονητής της Καρδίτσας έδωσε εντολή για πίεση σε όλο το γήπεδο και οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν.

Μετά από δύο σερί καλάθια του Πρίτζετ, ο Γκάλινατ με τρίποντο και φάουλ μείωσε στους 5 βαθμούς (80-75) στα 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Αμερικανός γκαρντ των «νεοφώτιστων» συνέχισε την καλή του εμφάνιση και πλησίασε την ομάδα του στο σκορ (82-80) στα 55 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Με τον Γκάλινατ να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 83-83 μόλις 41 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Πρίτζετ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με δύο βολές (85-83) στα 18 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Μετά το κλέψιμο του Μπαρτ, η Καρδίτσα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της.

Ο Γκάλινατ με 31 πόντους και ο Πριτζέτ με 17 πόντους και 4 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι της Καρδίτσας, ενώ οι 29 πόντοι και οι 9 ασίστ του Μπαρτ δεν ήταν αρκετοί για να κρατήσουν τον Ιωνικό στην Basket League.