Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Οπεν της Μαδρίτης με μεγάλη νίκη επί του Τιμ

Παρότι ο Ντόμινικ Τιμ δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση τον τελευταίο καιρό, δεν στάθηκε εμπόδιο για τον Στέφανο Τσιτσιπά, καθώς αντιμετώπισε δύσκολη πρόκληση στον αγώνα τους στο Οπεν της Μαδρίτης.

Τα δύο αστέρια του τένις ανταλλάσσονταν μπάλες στο ματς που κατέληξε στη νίκη του Έλληνα πρωταθλητή με 2-1 σετ και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης.

Παρά την πολεμική διάθεση του Αυστριακού, ο Τσιτσιπάς έδειξε αποφασιστικότητα και ήταν έτοιμος να παλέψει σε κάθε σετ. Ο Τιμ κέρδισε το πρώτο σετ 6-3, κερδίζοντας τον αντίπαλό του μετά από ένα break και διατηρώντας το πλεονέκτημα μέχρι το τέλος. Στον επόμενο σετ, ωστόσο, ο Τσιτσιπάς μπόρεσε να πάρει το γρήγορο break και να κρατήσει το πλεονέκτημα.

Έτσι, ο “Στεφ” επέστρεψε στο παιχνίδι και κέρδισε εμφατικά το σετ 6-1, παραχωρώντας μόλις δέκα πόντους στον αντίπαλό του. Το τρίτο σετ ήταν αμφίρροπο, με τους δύο τενίστες να κρατάνε το σερβίς τους και να προσπαθούν να κάνουν break. Στο τέλος, ο Τσιτσιπάς κέρδισε στο tie break και προκρίθηκε.