Πιθανή αλλαγή στο ρόστερ του Παναθηναϊκού;

Οι αγωνιστικές αποδόσεις των παικτών είναι ένας σημαντικός παράγοντας για την δημιουργία των ομάδων. Ο Λεσόρ, που έπαιξε 33:27 λεπτά με τον Ολυμπιακό, χθες αντιμετώπισε 33:40 λεπτά. Αυτός ο μεγάλος φόρτος προκαλεί ανησυχία. Σε μια σεζόν με περίπου 80 παιχνίδια, αυτός ο κίνδυνος πρέπει να ληφθεί υπόψη.

Πόσο χρόνο αγωνίστηκαν οι άλλοι δύο ψηλοί παίκτες; Ο Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι 5:42 και ο Αντετοκούνμπο 1:07. Αυτό σημαίνει ότι ο Γάλλος πήρε παύση στο γήπεδο. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να ληφθεί υπόψη, ιδίως από αυτούς που εστιάζουν αποκλειστικά στον Κάιλ Γκάι και συζητούν για μια πιθανή μεταγραφή του τον Οκτώβριο. Ως τώρα, ο συγκεκριμένος παίκτης δεν έχει καταφέρει να σκοράρει σε κανένα από τα δύο παιχνίδια της Euroleague.

Σε μια ομάδα με παίκτες όπως ο Σλούκας, ο Γκριγκόνις, ο Γκραντ, ο Βιλντόζα και ο Μπαλτσερόφσκι, που μπορούν να σκοράρουν από την περιφέρεια, πού θα χωρέσει ο Γκάι ή ο Λεσόρ που έχει μείνει μόνος του;

Παναθηναϊκός – Μπάγερν

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με ένα ονειρικό πρώτο δίλεπτο, προηγούμενος με 10-0 με τέσσερα συνεχόμενα σουτ (2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα). Παράλληλα, δυσκολευόταν η Μπάγερν σε κάθε επίθεση, καθιστώντας τον Λάσο να ζητήσει τάιμ-άουτ μετά από δύο λεπτά και μισό αγώνα! Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός διατήρησε διψήφια αριθμητικά πλεονέκτημα, φτάνοντας στο +12 (19-7 στο 8′), έχοντας εκμεταλλευτεί τις αμυντικές επιδόσεις και επιτρέποντας μόνο 11 πόντους στη Μπάγερν στο πρώτο δεκάλεπτο (23-11).