ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 0-1: Γκολάρα του Παλάσιος

Παρά τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας από τον Παναθηναϊκό, δεν κατάφερε να εισβάλει στην αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για τον ΠΑΣ. Οι “Πράσινοι της Ηπείρου” προσπάθησαν να ασκήσουν υψηλή πίεση και δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο χωρίς καμία καλή φάση, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα απείλησε με τον Καραχάλιο (5 ‘) και τον Τσαούση (11’).

Ο Μπρινιόλι έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στο 58 ‘στο σουτ του Σόρια, ενώ στο 61’ ο Ιωαννίδης με κεφαλιά δεν στόχευσε σωστά μετά από την εξαιρετική πάσα του Μλαντένοβιτς.

Ο ΠΑΣ συνέχισε να αναζητά αντεπιθέσεις και στο 70 ‘ο Τζίνο είχε ένα σουτ εκτός στόχου, ενώ στο 73’ ο Γιοβάνοβιτς προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση με την είσοδο του Βιλένα αντί για τον Πάλμερ-Μπράουν και τη μετακίνηση του Αράο στο κέντρο της άμυνας.

Αμέσως στο επόμενο λεπτό (74′) ήρθε η λύτρωση για τον Παναθηναϊκό, όταν ο Μαντσίνι έκανε μια ακριβή γύρισμα στο δοκάρι και ο Παλάσιος με ένα υπέροχο πλασέ καθώς κινούνταν έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Αργεντινός είχε και μια ακόμη ευκαιρία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από τον πάγκο του Κλέιμαν, με το 1-0 υπέρ των “πράσινων” να παραμένει μέχρι το τέλος του αγώνα, καθώς ο γκολκίπερ του ΠΑΣ έκανε εντυπωσιακή απόκρουση με την πατούσα στο 90 ‘+3’ και το σουτ του Σπόραρ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμουσπε, Τσαούσης, Καραχάλιος, Τζίνο, Ριένστρα (76 ‘Γκάρο), Παμλίδης (90’ +1 ‘Μπάλαν), Τζίμας (62’ Ροσέρο), Κόντε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (38 ‘λ.τρ. Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Πάλμερ-Μπράουν (73 ‘Βιλένα), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Παλάσιος, Τζούριτσιτς, Αϊτόρ (38′ λ. τρ. Μπερνάρ), Ιωαννίδης (72’ Σπόραρ).