Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει την Καρδίτσα με σκληρή δουλειά 72-69

Αν και ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το μισό της τρίτης περιόδου, τελικά χρειάστηκε μια μεγάλη προσπάθεια για να πάρει τη νίκη με 72-69 εναντίον της Καρδίτσας, στον πρώτο γύρο της regular season.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα για σχεδόν εννιά λεπτά (από το 23′ έως το 32′), μειώνοντας την διαφορά σε έναν πόντο (70-69) στα 33.2”, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέλος. Παρά το γεγονός ότι ο Τζόρνταν Σάιμπερτ είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με ένα σουτ από τα 6.75 μέτρα, σύμφωνα με το sport24.gr.

Ο Άντριου Χάρισον έδειξε σταθερότητα στην επίθεση με 20 πόντους (4/10 σουτ, 9/11 βολές) για τον ΠΑΟΚ εναντίον της Καρδίτσας. Σημαντική συνεισφορά είχαν επίσης οι Ρέι ΜακΚάλουμ (18 πόντοι με 6/10 σουτ και 5/7 βολές) και Βλάντο Γιάνκοβιτς (12 πόντοι με 5/8 σουτ και 2/2 βολές), που έφτασαν στη Θεσσαλία μέσα στην εβδομάδα.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 20 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σχίζας 7 (2), Φρίντρικσον 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Άλστον 12 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (1), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 2.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 10 (12 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 3, Κλάσεν 8 (2/6 τρίποντα, 4 λάθη), Καμπερίδης 3 (1), Μακ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δίπλαρος 8 (1), Χρηστίδης 1, Αβδάλας, Σάιμπερτ 2 (0/4 τρίποντα), ΜακΚάλουμ 18 (1), Γιάνκοβιτς 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).