Ο Απόλλωνας κέρδισε το ντέρμπι στην Πάτρα.

Ο Απόλλων Πατρών κατάφερε να πετύχει μια σημαντική νίκη εναντίον του Προμηθέα, με σκορ 68-57, στο κλειστό της Περιβόλας. Οι γηπεδούχοι κατέγραψαν την πέμπτη τους νίκη στη σεζόν, με ηγέτη τον Μακ που σημείωσε 27 πόντους με 5/9 τρίποντα. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν έδαφος στη μάχη για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 25-14 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά για τα επόμενα πέντε λεπτά πέτυχε μόνο έναν πόντο και ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 27-26 στο 16ο λεπτό. Ωστόσο, δύο τρίποντα από τους Γκρίφιν και Μακ επέτρεψαν στην ομάδα του Νίκου Βετούλα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 37-31. Ο Απόλλωνας ανέβασε τη διαφορά στο +13 (53-40 στο 27ο λεπτό) και δεν απειλήθηκε ως το τέλος, αφού ο Κάουαν δεν σημείωσε κανέναν πόντο και ο Κόντιτ αποχώρησε τραυματίας 6,5 λεπτά πριν τη λήξη.