Η Άρσεναλ εξασφαλίζει τη ζωντανή της παρουσία στον αγώνα για τον τίτλο με νίκη επί της Λίβερπουλ!

Η Άρσεναλ πήρε μια σημαντική νίκη με σκορ 3-1 εναντίον της Λίβερπουλ, πλησιάζοντας στην κορυφή της Premier League και διεκδικώντας τον τίτλο μαζί με τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Βραζιλιάνος Alisson και ο Rodríguez έδωσαν σκληρή μάχη, αλλά ο Alisson κατάφερε να κερδίσει το βραβείο του καλύτερου παίκτη της αγωνιστικής, παρά το γεγονός ότι ο Rodriguez σέρβιρε την ασίστ για το δεύτερο γκολ της Άρσεναλ. Λίγο πριν αυτό, η Λίβερπουλ είχε ισοφαρίσει με τα γκολ των Salah και Mané, αλλά ένα γκολ από τον Τροσάρ έκλεισε το ματς και ο προπονητής της Άρσεναλ Mikel Arteta πανηγυρίζει με τους παίκτες του ως νικητής του αγώνα!

Η Άρσεναλ κυριάρχησε στο πρώτο μισό του αγώνα. Οι παίκτες του Arteta μπήκαν δυναμικά και έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία στο 10ο λεπτό με τον Saka. Ωστόσο, λίγα λεπτά αργότερα, ο Saka κατάφερε να εκμεταλλευτεί το ριμπάουντ και να βάλει γκολ από κοντινή απόσταση.