Γκενκ – Ολυμπιακός 1-1: Αλεξανδρόπουλος στα play-offs

Ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε κακός στο ματς με την Γκενκ στο Βέλγιο, αλλά κατάφερε να προκριθεί στα play-offs του Europa League με τη βοήθεια του Αλεξανδρόπουλου. Ο έμπειρος χαφ σκόραρε στο 96ο λεπτό, κάνοντας το 1-1 και δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του. Και οι δύο ομάδες είχαν αποβολές, με τον Πέιντσιλ στο 65΄ και τον Ροντινέι στο 100΄.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τη βελγική Τσουκαρίτσκι στα πλέι οφ, με στόχο την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Σε περίπτωση αποκλεισμού, θα παίξει στους ομίλους του Conference League.

Η ενδεκάδα των δύο ομάδων

Η Γκενκ παρουσίασε τον εξής σχηματισμό: Φάντεφοορτ στο τέρμα, άμυνα με Μουχαμέντ, Κουέστα και ΜακΚένζι, Μουνιόθ και Καγιεμπέ στα άκρα της άμυνας, Ελ Κανούς και Χροσόφσκι στο κέντρο, και Σορ, Πέιντσιλ και Φαντερά στη γραμμή κρούσης.

Ο Ολυμπιακός, από την πλευρά του, είχε την εξής ενδεκάδα: Πασχαλάκης στο τέρμα, άμυνα με Ροντινέι, Ρέτσο, Φρέιρε και Κίνι, Ιμπόρα, Μαντί Καμαρά και Καρβάλιο στο κέντρο, και Φορτούνη, Μασούρα και Ελ Καμπί στην επίθεση.

Αρχικό κακό μέρος για τον Ολυμπιακό, 1-0 για τη Γκενκ με πέναλτι

Ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετικά κακή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο. Δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάσεις στην εστία των Βέλγων και η Γκενκ προηγήθηκε με πέναλτι, που προκάλεσε αντιδράσεις από τους παίκτες του Ολυμπιακού. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, αλλά έβελξε μετά την αποβολή του Πέιντσιλ.

Αποβολή Πέιντσιλ και ισοφάριση από Αλεξανδρόπουλο

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν υπό πίεση. Ωστόσο, κατάφερε να βελτιώσει την απόδοσή του και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Ο Πέιντσιλ αποβλήθηκε στο 65ο λεπτό, και αργότερα, στο 96ο λεπτό, ο Αλεξανδρόπουλος σκόραρε και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 100ο λεπτό, ο Ροντινέι αποβλήθηκε επίσης, με αποτέλεσμα να μείνουν και οι δύο ομάδες με 10 παίκτες στο γήπεδο.