Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ 0-3: Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη από την Τρίπολη [vid]

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του παίκτη του Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 3-0.

Ο Ελίασον άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, στο ίδιο γήπεδο όπου πέρυσι τραυματίστηκε. Στο 52ο λεπτό, ο Αστέρας έμεινε με 10 παίκτες και η ΑΕΚ πέτυχε ακόμα δύο γκολ με τους Μοχαμάντι και Τσούμπερ.

Η ΑΕΚ πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη και ανέβηκε στη 2η θέση του πρωταθλήματος (17 βαθμοί), περιμένοντας τώρα το ντέρμπι των αιωνίων αντιπάλων.

5990481 scaled

Λυτρωτής Ελίασον

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε με πολλές απουσίες και αλλαγές στον πάγκο στην Τρίπολη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με σουτ του Καλτσά για τον Αστέρα στο 5ο λεπτό και απάντηση από τον Τσούμπερ για την ΑΕΚ στο 7′.

Στο 12ο λεπτό, η κεφαλιά του Μάνταλου πέρασε άουτ, ενώ στο 23′ ο Αστέρας έχασε μία τεράστια ευκαιρία: Ο Καλτσάς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με ένα τρομερό σουτ.

Με πολλά λάθη από την πλευρά της ΑΕΚ, ο Αστέρας πλησίασε το γκολ ξανά στο 31ο λεπτό. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε το σουτ του Κρέσπι.

Το παιχνίδι ήταν γεμάτο φάουλ και κάρτες, με την ΑΕΚ να σκοράρει τελικά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Τσούμπερ έκανε τη σέντρα και ο Ελίασον σκόραρε με κεφαλιά στο δοκάρι για το 1-0.

Η αποβολή έκανε τα πράγματα ευκολότερα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση, καθώς έξω από το γήπεδο είχε εκδηλωθεί ένταση μεταξύ αστυνομίας και οπαδών της ΑΕΚ.

Το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο εύκολο για την ΑΕΚ στο 52′, όταν ο παίκτης του Αστέρα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αυτή η απόφαση προκάλεσε έντονες αντιδράσεις από τους οπαδούς της ομάδας της Τρίπολης.

Στο 66′, το σουτ του Γιόνσον πέρασε άουτ, ενώ στη συνέχεια ο προπονητής της ΑΕΚ έκανε αλλαγές στην ενδεκάδα.

Ο χρόνος περνούσε υπέρ της ΑΕΚ και στο 77′ έγινε η κρίσιμη στιγμή. Μετά από κόρνερ, ο Μοχαμάντι σκόραρε με κεφαλιά για το 0-2.

Το τρίτο γκολ ήρθε από τον Τσούμπερ με ένα ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή.

Έτσι, η ΑΕΚ κέρδισε το ματς και προετοιμάζεται για το επόμενο παιχνίδι της κόντρα στη Μαρσέιγ.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Άλβαρες, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Γκαρθία, Μουνάφο (73′ Σουρλής), Γκρόζντανιτς (46′ Αλάγκμπε), Ρεγκίς, Καλτσάς (55′ Χριστόπουλος), Μπαρτόλο (73′ Ζουγλής), Μιριτέλο (82′ Μάντζης).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί (72′ λ.τρ. Μοχαμάντι), Κάλενς, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι, Γιόνσον (72′ Φαν Βέερτ), Τσούμπερ, Ελίασον, Μάνταλος, Αραούχο (46′ Πινέδα).