Άρσεναλ – Μάντσεστερ Σίτι 1-0: Ο Μαρτινέλι «λύτρωσε» τους κανονιέρηδες και τους έστειλε στην κορυφή

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, ο Μαρτινέλι ήταν ο ήρωας της Άρσεναλ με ένα γκολ στο 87ο λεπτό που χάρισε τη νίκη με 1-0 επί της Μάντσεστερ Σίτι και έστειλε την ομάδα στην κορυφή της Premier League. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Άρσεναλ απέναντι στην ομάδα του Γκουαρντιόλα μετά από 12 σερί ήττες. Το παιχνίδι είχε λίγες φάσεις και το σκορ παρέμεινε 0-0 μέχρι το 87ο λεπτό. Τότε ο Μαρτινέλι στείλε τη μπάλα στα δίχτυα με ένα σουτ που κατέληξε με βοήθεια της κόντρας στον Ακέ. Με αυτήν τη νίκη, η Άρσεναλ ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος, μαζί με την Τότεναμ, η οποία είναι η γειτονική ομάδα της.