Αποστολή της ΑΕΚ επιστρέφει από την Τρίπολη με χαμόγελα μετά τη νίκη κόντρα στον Αστέρα [εικόνα]

Το πρώτο παιχνίδι μετά τη διακοπή για τις Εθνικές ομάδες ήταν πολύ σημαντικό για την ΑΕΚ. Πριν το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ των “αιωνίων”, ήταν απαραίτητο να κερδίσει για να παραμείνει πίσω από την κορυφή του πίνακα.

Οι παίκτες της ΑΕΚ επικεντρώνονται τώρα στο μεγάλο ματς της Πέμπτης απέναντι στη Μαρσέιγ για το Europa League. Ο προπονητής Ματίας Αλμέιδα παρακολουθεί με ενδιαφέρον την προπόνηση για να εκτιμήσει την κατάσταση των τραυματιών Μουκουντί και Πόνσε. Ενώ ο Πισάρο πιθανότατα θα είναι διαθέσιμος, οι Γκαρσία και Γκατσίνοβιτς προς το παρόν δεν θα προλάβουν για την αναμέτρηση με τον Αστέρα.

6004885 1

Η αποβολή κάνει τα πράγματα απλούστερα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω επεισοδίων μεταξύ αστυνομικών και οπαδών της ΑΕΚ έξω από το γήπεδο. Η εργοδότηση του Καστάνιο στο 52ο λεπτό, άφησε την ομάδα του Αστέρα με 10 παίκτες, κάτι που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις από την πλευρά των γηπεδούχων.

Στο 66ο λεπτό, το σουτ του Γιόνσον πέρασε έξω, ενώ στη συνέχεια ο Αλμέιδα αντικατέστησε έναν παίκτη της ΑΕΚ.

Ο χρόνος πέρασε υπέρ της κίτρινης-μαύρης ομάδας και στο 77ο λεπτό η αποτελετή ολοκληρώθηκε με το γκολ του Μοχαμάντι με κεφαλιά μετά από κόρνερ από τον Ελίασον.

Το τελικό σκορ 3-0 έδωσε στην ΑΕΚ ένα θετικό αποτέλεσμα και την προετοιμάζει για τον επόμενο αγώνα κόντρα στη Μαρσέιγ.

Όλα όσα συνέβησαν στην Τρίπολη

Η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 του Αστέρα, εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ελίασον άνοιξε το σκορ, ενώ με τους Μοχαμάντι και Τσούμπερ να σκοράρουν η ΑΕΚ βρήκε ακόμα δύο γκολ.

Στον Αστέρα που ξεκίνησε με την ενδεκάδα: Παπαδόπουλος, Άλβαρες, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Γκαρθία, Μουνάφο, Γκρόζντανιτς, Ρεγκίς, Καλτσάς, Μπαρτόλο, Μιριτέλο, επιστρατεύθηκε επίσης ο προπονητής Μίλαν Ράσταβατς.

Η ΑΕΚ που ξεκίνησε με τον Αλμέιδα στο πάγκο, παρουσίασε την ενδεκάδα: Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Κάλενς, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Τσούμπερ, Ελίασον, Μάνταλος, Αραούχο.