Ελλάδα – Λιθουανία: Σοβαρή ήττα για την Εθνική

Οι Λιθουανοί πέτυχαν 15 τρίποντα και επικράτησαν με 92-67 επί της Ελλάδας, που αποκλείστηκε από τη συνέχιση. Με την ήττα αυτή, η Εθνική χάνει την ευκαιρία να προκριθεί στα προημιτελικά και πλέον το ματς με το Μαυροβούνιο αφορά μόνο στην κατάταξη. Κορυφαίος των Λιθουανών ήταν ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις με 19 πόντους, ενώ από την Ελλάδα ξεχώρισε ο Τόμας Γουόκαπ με 21 πόντους.

Το ματς

Η Ελλάδα ξεκίνησε με νευρικότητα, αντίθετα από τους Λιθουανούς που ήταν οι αρχικοί κυνηγοί. Οι Έλληνες κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια έχασαν τον ρυθμό τους και οι Λιθουανοί εκμεταλλεύτηκαν. Το δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο πήγαν καλύτερα για την Εθνική, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί ήταν κυριαρχικοί και πήραν την νίκη με μεγάλη διαφορά.