Με την υπογραφή του Παυλίδη, η επιτυχία της Άλκμααρ απέναντι στη Λάτσιο.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε δύο φορές στις δύο αναμετρήσεις με τη Λάτσιο, καθώς η Αλκμάαρ κέρδισε και τα δύο παιχνίδια με 2-1, προκρίνοντας την ομάδα στα προημιτελικά του Europa Conference League. Η Λάτσιο προηγήθηκε στον αγώνα-ρεβάνς με γκολ του Φελίπε Άντερσον, αλλά η Αλκμάαρ ισοφάρισε με τον Κάρλσον και κέρδισε το ματς με το δεύτερο γκολ του Παυλίδη. Η Γουέστ Χαμ επίσης προκρίθηκε με δύο νίκες επί της ΑΕΚ Λάρνακας, ενώ η Φιορεντίνα, η Λεχ Πόζναν και η Νις προκρίθηκαν επίσης με δύο νίκες.

Η Άντερλεχτ κέρδισε με 1-0 τη Βιγιαρεάλ στο Θεράμικα, προκρίνοντας την ομάδα στα προημιτελικά, ενώ η Μπασακσεχίρ και η Σλόβαν Μπρατισλάβα αποκλείστηκαν στα παιχνίδια τους. Η Μπασακσεχίρ έχασε 4-1 από τη Γάνδη, ενώ η Σλόβαν Μπρατισλάβα ισοφάρισε 2-2 με τη Βασιλεία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και αποκλείστηκε στα πέναλτι.