Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Φενέρμπαχτσε με 79-68 στην Ευρωλίγκα 2022-23

Στην πρώτη αγωνιστική στο προημιτελικό του Κάουνας (19-21 Μαΐου), ο Ολυμπιακός, στον αγώνα κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, κατάφερε να κερδίσει με σκορ 79-68, στο ΣΕΦ, χάρη στους εξαιρετικούς Κάναν και Βεζένκοφ.

Με άμυνα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντιστάθμισε την αρχική της νευρικότητα και όταν βρήκε ρυθμό στην επίθεσή της στην τρίτη περίοδο, απλοποίησε την κατάσταση.

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου με 32-26, αλλά με δύο τρίποντα από τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να προσπεράσει με 37-35 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κάναν ευστόχησε σε 5 τρίποντα, έδωσε ρυθμό και ώθηση στην ομάδα του Ολυμπιακού και έτσι η διαφορά άρχισε να αυξάνεται.

Παρόλο που η Φενέρμπαχτσε μείωσε τη διαφορά σε 63-58, στο 32′, μετά από σερί 7-0, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τον έλεγχο του αγώνα, κερδίζοντας το παιχνίδι μετά από μια εξαιρετική επίδοση στο τρίποντο.

Με αυτήν τη νίκη, ο Ολυμπιακός ανανέωσε το ραντεβού του με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη για την Παρασκευή, στον δεύτερο αγώνα του προημιτελικού του Κάουνας που θα διεξαχθεί και πάλι στο ΣΕΦ.