Τσεχία – Τουρκία: Αγωνία για την Τσεχία με 1-2 [1-2]

Η Τουρκία βρίσκεται πλέον στους “16” του Euro 2024 μετά τη νίκη της 2-1 επί της Τσεχίας. Παρόλο που μια ισοπαλία θα την εξυπηρετούσε, η ομάδα τελικά πήρε τη νίκη με γκολ στο 94ο λεπτό από τον Τοσούν.

Οι Τσέχοι διψούσαν κι αυτοί για τη νίκη και στις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού φάνηκε πως είχαν τον έλεγχο, ωστόσο τα σουτ που εκτέλεσαν δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εκείνο που ξεχώρισε ήταν η ευκαιρία του Χράνατς στο 17ο λεπτό που αστόχησε από κοντά.

Η κατάσταση δυσκόλεψε για τους Τσέχους στο 20ο λεπτό, όταν ο Μπαράκ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τους με 10 παίκτες. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Τουρκία να επιβάλει τον ρυθμό της στο παιχνίδι, αν και δεν κατάφερε να σκοράρει στο πρώτο μέρος.

Στο 45ο λεπτό, όμως, ήταν η σειρά της Τσεχίας να απειλήσει, με τον Γκιουνόκ να απωθεί το τετ α τετ του Γιούρασεκ, κρατώντας το αποτέλεσμα στο 0-0.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε δυναμικά για την Τουρκία, καθώς στο 51ο λεπτό ο Τσαλχάνογλου άνοιξε το σκορ με ένα δυνατό σουτ. Το παιχνίδι έληξε 2-1 υπέρ των Τούρκων.