Στέφανος Τσιτσιπάς: Προκρίθηκε στα ημιτελικά της Βιέννης με αντίπαλο τον Μεντβέντεφ [βίντεο]

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (28/10) τον τωρινό κάτοχο του τίτλου στο Erste Bank Open με στόχο να προκριθεί στον τελικό.

Στο πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς απάντησε στο break του Νο7 ενάντια στον κόσμο και οι δύο τενίστες έφτασαν στο tie break. Εκεί, ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω με 0-3, αλλά κατάφερε να ανατρέψει το σκορ με 6-1 και να κερδίσει το σετ μετά το διπλό λάθος του Γκόγιο.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το 5-5, με τον Τσιτσιπά να καταφέρνει να πάρει break σε εκείνο το σημείο και να κλείσει το ματς με 7-5, κάνοντας το 2-0 σετ.

Όσον αφορά τον αγώνα για τα ημιτελικά, Τσιτσιπάς και Μεντβέντεφ θα αναμετρηθούν για 13η φορά στο Tour, με τον Ρώσο να προηγείται στην κατάταξη με 8-4. Η τελευταία τους συνάντηση ήταν στο φετινό Masters της Ρώμης, όπου ο Έλληνας αθλητής ηττήθηκε με 2-0 σετ.