Με μια εντυπωσιακή ανατροπή, η Σάκκαρη ξεπέρασε την εμπόδιο της Ρότζερς.

Η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να νικήσει τη Σέλμπι Ρότζερς για πρώτη φορά στην καριέρα της και να προκριθεί στον τρίτο γύρο του Indian Wells, αν και ξεκίνησε το παιχνίδι με πολύ άσχημο τρόπο και στο δεύτερο σετ έφτασε κοντά στην ήττα. Συγκεκριμένα, η Ελληνίδα τενίστρια έχασε το πρώτο σετ με 6-2, δείχνοντας να μην μπορεί να ακολουθήσει τις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Στο δεύτερο σετ και ενώ το σκορ ήταν 4-4, επέστρεψε από το 40-0 έκανε το 1-1 με 6-4 και όπως αποδείχθηκε εκείνο το game ήταν και το καθοριστικό. Στο τρίτο σετ, η Σάκκαρη με αυτοπεποίθηση κυριάρχησε στο γήπεδο και με 6-0 “κλείδωσε” την πρόκρισή της στον τρίτο γύρο του τουρνουά.

Η επόμενη αντίπαλος της θα είναι η Ουκρανή Ανχελίνα Καλίνινα που νίκησε την Λίντα Φουχβίρτοβα με 4-6, 6-4, 7-5.