Η Σπόρτινγκ Λ. απέκλεισε την Άρσεναλ από το Europa League.

Στο ντέρμπι της φάσης των «16» στο Europa League, η πρόκριση στο ζευγάρι ανάμεσα στη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας και την Άρσεναλ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και συγκεκριμένα στα πέναλτι. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από το απίθανο γκολ της ισοφάρισης του Πέδρο Γκονσάλβες από το κέντρο του γηπέδου, ενώ η Άρσεναλ είχε δοκάρι στο 97΄ με τον Τροσάρ και έχασε μεγάλες ευκαιρίες προς το τέλος της παράτασης. Μετά το 2-2 στον πρώτο αγώνα, οι Πορτογάλοι πήραν το εισιτήριο επικρατώντας στα πέναλτι με 5-3, αφού η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και η παράταση ολοκληρώθηκαν με 1-1.

Στις υπόλοιπες συναντήσεις, η Γιουβέντους προκρίθηκε με δύο νίκες απέναντι στη Φράιμπουργκ, ενώ με δύο νίκες πέρασαν επίσης Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λεβερκούζεν. Η Σεντ Ζιλουάζ νίκησε 3-0 την Ουνιόν Βερολίνου στο Βέλγιο και προκρίθηκε επίσης, ενώ η Ρόμα πήρε 0-0 στο Σαν Σεμπαστιάν και στο «Ανοέτα» απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ και θα είναι στα προημιτελικά χάρη στο 2-0 του «Ολίμπικο».

Τρία 24ωρα πριν το ολλανδικό ντέρμπι κορυφής με τον Άγιαξ, η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, Φέγενορντ, διέλυσε στο «Ντε Κάιπ» τη Σαχτάρ Ντόνετσκ με 7-1 στη ρεβάνς του 1-1, ενώ την πρόκριση πήρε και η Σεβίλλη παρά την ήττα (0-1) στο «Σουκρού Σαράτσογλου» από την Φενέρμπαχτσε, μετά το 2-0 που είχε προηγηθεί στην Ανδαλουσία.