Η Ελλάδα επέδειξε σοβαρότητα και κυριαρχία κερδίζοντας το Γιβραλτάρ με σκορ 3-0.

Η Εθνική Ελλάδος νίκησε το Γιβραλτάρ με 3-0 στην πρώτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024. Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό μετά από ωραία συνεργασία του Μπάλντοκ και του Μασούρα. Το σκορ διπλασιάστηκε στο 45ο λεπτό με τον Σιώπη να σκοράρει έξω από την περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπακασέτας σκόραρε το τρίτο γκολ της Ελλάδας. Η ομάδα είχε πολλές ευκαιρίες να δώσει μεγαλύτερη έκταση στο σκορ, με τρία δοκάρια και αρκετές απόπειρες. Η Ελλάδα κοιτάζει πλέον μπροστά στο εντός έδρας φιλικό της Δευτέρας με την Λιθουανία και στη δεύτερη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την Ιρλανδία. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Γαλλία νίκησε εύκολα την Ολλανδία με 4-0. Η βαθμολογία του ομίλου είναι: Γαλλία 3, Ελλάδα 3, Γιβραλτάρ 0, Ολλανδία 0, Ιρλανδία 0.