Σκωτία – Ουγγαρία 0-1: Ο Τσόμποτ το γκολ των Μαγυάρων

Με ένα γκολ που ήρθε στο… 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ουγγαρία κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 επί της Σκωτίας στο Euro 2024. Με αυτήν τη νίκη, παίρνει τους πρώτους τρεις βαθμούς της στη διοργάνωση και διεκδικεί μια θέση στους “16” ως μία από τις καλύτερες τρίτες ομάδες.

Και με τις δύο ομάδες να έχουν ελπίδες για πρόκριση, ήταν αναμενόμενο ότι το παιχνίδι θα ήταν αμφίρροπο, με τον καθένα να παλεύει να μην δεχθεί γκολ. Όλοι περίμεναν έναν αργό ρυθμό στο ματς, με τους Σκωτσέζους να είναι κάπως ανώτεροι στα πρώτα 15 λεπτά, αλλά χωρίς να επιδείξουν κάτι εξαιρετικό στην επίθεση.

Σκωτία: Γκαν, ΜακΚένα, Χάνλεϊ, Χέντρι, Ράλστον (83′ ΜακΛιν), Ρόμπερτσον, ΜακΓκιν (76′ Άρμστρονγκ), Γκίλμουρ (83′ Κρίστι), ΜακΓκρέγκορ, ΜακΤόμινεϊ, Άνταμς (76′ Σάνκλαντ).

Ουγγαρία: Γκουλάτσι, Μπότκα, Ορμπάν, Ντάρνταϊ (74′ Σάλαϊ), Μπόλα (86′ Τσόμποτ), Στάιλς (61′ Νατζ), Σέφερ, Κέρκεζ, Σαλάι, Σομποσλάι, Βάργκα (74′ Άνταμ).