Προκριματικά Euro 2024: Ελλάδα – Ιρλανδία 2-1

Ήταν η καλύτερη ομάδα και το κατάφερε. Αυτό είναι το απλό συμπέρασμα από τον αγώνα ανάμεσα στην Εθνική μας ομάδα και την Ιρλανδία που λήγει με σκορ 2-1. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 1-0 αλλά η Ιρλανδία ισοφάρισε. Ο Μπακασέτας και ο Μασούρας σημείωσαν τα γκολ για την ομάδα μας.

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε τον αγώνα με ορισμένες αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με την Γιβραλτάρ. Ο Βλαχοδήμος ήταν τερματοφύλακας και η άμυνα αποτελούνταν από τους Τσιμίκα, Χατζηδιάκο, Μαυροπάνο και Μπάλντοκ. Στο κέντρο του γηπέδου βρέθηκαν οι Κουρμπέλης, Μπακασέτας και Μάνταλος, ενώ στην επίθεση ήταν οι Μασούρας και Πέλκα, με τον Παυλίδη να αγωνίζεται ως φορ.

Η Ιρλανδία παρουσίασε τον Μπαζούνου στη θέση του τερματοφύλακα και μια τριάδα στην άμυνα με τους Λένιχαν, Ίγκαν και Ν. Κόλινς. Στο κέντρο του γηπέδου αγωνίστηκαν οι Ο’ Ντάουντα, Μολούμπι, Σμόλμποουν, Κάλεν και Ντόχερτι, ενώ μπροστά από αυτούς έπαιξαν οι Φέργκιουσον και Άινταχ.

Η πρώτη μεγάλη φάση με τον Μαυροπάνο και το 1-0 με τον Μπακασέτα
Στο 4ο λεπτό, ο Μαυροπάνος απείλησε με ένα καλό σουτ προς την εστία των Ιρλανδών, ενώ στο 5ο λεπτό, ο Μπακασέτας πέτυχε το 1-0 με ένα σουτ. Στο 6ο λεπτό, ο αρχηγός της Ελλάδας είχε μια επικίνδυνη κεφαλιά που αποκρούστηκε δύσκολα. Η Ελλάδα είχε πολλές ευκαιρίες για γκολ, μεταξύ των οποίων ήταν και μια εξαιρετική ενέργεια του Μπακασέτας στο 9ο λεπτό που κινδύνευε να εκτοξευθεί η μπάλα έξω από το γήπεδο μετά από κλέψιμο του Μασούρα.

Στο 15ο λεπτό, ο Μπακασέτας εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι μετά από έλεγχο VAR και έκανε το 1-0 για την Ελλάδα. Το πέναλτι αρχικά δόθηκε στον Μασούρα, όταν ο αντίπαλος τερματοφύλακας του έπεσε πάνω, αλλά τελικά η απόφαση ήταν ότι υπήρξε χέρι μέσα στην περιοχή μετά από σέντρα του Μπάλντοκ (χέρι του Ο’ Ντάουντα).

5913607 1

Το 1-1 του Κόλινς μετά από VAR Check

Στη συνέχεια, η Ελλάδα άνοιξε λίγο το παιχνίδι και ο Νέιθαν Κόλινς ισοφάρισε για την Ιρλανδία. Αρχικά το γκολ δεν μέτρησε γιατί κρίθηκε ότι ο παίκτης ήταν εκτός θέσης, αλλά μετά από έλεγχο στο VAR, η απόφαση άλλαξε και υπολογίστηκε το γκολ. Η Ελλάδα πίεσε και έχασε ευκαιρίες να σκοράρει ξανά, μεταξύ των οποίων και μια ευκαιρία του Πέλκα προτού τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.

Η συνεργασία Μπακασέτα – Μασούρα έφερε το 2-1

Στο 49ο λεπτό, η Εθνική μας ομάδα πέτυχε το δεύτερο γκολ. Ο Μπακασέτας έκανε μια εξαιρετική πάσα στον Μασούρα, ο οποίος εκτέλεσε με σουτ και έκανε το σκορ 2-1. Αυτό το γκολ ήταν πολύ σημαντικό στην εξέλιξη του αγώνα. Λίγο πριν από το 73ο λεπτό, ο Βλαχοδήμος έκανε μια μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Κόλινς.

Ακολούθησαν πολλές φάσεις ευκαιρίας για την Ελλάδα, όπως μια του Γιακουμάκη και του Φούντα. Στο τέλος του αγώνα, υπήρξε ένταση μεταξύ των παικτών και αποβολή του Ντόχερτι. Ο προπονητής Πογιέτ αποφάσισε να εισάγει τον Τζαβέλλα ως 3ο στόπερ. Η αναμέτρηση έληξε με το τελικό σκορ 2-1 και φυσικά πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους διεθνείς παίκτες.