Πορτογαλία Γαλλία: Τα Τρικολόρ προκρίνονται μετά από πέναλτι εναντίον της Πορτογαλίας [3-5]

Τη χαρά της πρόκρισης στα ημιτελικά του Euro 2024 μαζί με την Ισπανία γιορτάζει η Γαλλία. Παρά τη μέτρια εμφάνισή της, κατάφερε να υπερισχύσει επί της Πορτογαλίας στα πέναλτι με 5-3, μετά από ένα 0-0 στο τέλος των 90 λεπτών και της παράτασης.

Οι Τρικολόρ είναι οι φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022, μια ομάδα γεμάτη ταλέντο και εμπειρία. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα των Ιβηρικών, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, είναι επίσης αξιόλογη. Ήταν ένα ματς που δεν έδωσε θέαμα, αλλά οι γαλλικοί παίκτες πάλεψαν και κατάφεραν.

Χωρίς υπερβολές, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε σημαντικές φάσεις. Ένα σουτ του Ερναντέζ στο 20′ ήταν από τις λίγες στιγμές που έζησαν οι θεατές. Το δεύτερο μέρος είχε περισσότερη δράση, με καλές ευκαιρίες και απειλές από τις δύο ομάδες.

Τα πέναλτι αποτέλεσαν το κρισιμότερο σημείο, με τη Γαλλία να επικρατεί με 5-3 στις εκτελέσεις, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.