Ο Ολυμπιακός έχει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Βιλερμπάν με 81-55 στην 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και κατάφερε να εξασφαλίσει την πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Οι «ερυθρόλευκοι» επιδιώκουν επίσης να κατακτήσουν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ο Παπανικολάου ήταν η επιθετική αιχμή των γηπεδούχων και οι Ολυμπιακοί προηγήθηκαν με 22-7 στο 9ο λεπτό. Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε και η αστοχία από την περιφέρεια ήταν μεγάλη, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 37-29 υπέρ των Ολυμπιακών.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έτρεξε επιμέρους σκορ 13-3 και εκτόξευσε τη διαφορά στο +18, απλοποιώντας έτσι την κατάσταση για τη συνέχεια. Στο 32ο λεπτό, το σκορ έγινε 61-40 με τρίποντο του Λαρεντζάκη και το παιχνίδι πήγε έτσι ως το τέλος. Ο Μπαρτζώκα μοιράστηκε τον χρόνο συμμετοχής και παίρνοντας σκορ από όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε.