Περιστέρι – ΠΑΟΚ 71-65: Δικέφαλος ήταν στον δρόμο του Περιστερίου

Στον πρώτο μικρό τελικό της Basket League ο Περιστέρι κατάφερε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 71-65 κάνοντας το 1-0 στη σειρά για την κατάκτηση της τρίτης θέσης του πρωταθλήματος.

Ο Μίρο Μπίλαν του Περιστερίου ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα αφού πέτυχε 21 πόντους και συνέβαλε με 12 ριμπάουντ οδηγώντας την ομάδα του προς την νίκη.

Ο Κροάτης σέντερ του Περιστερίου στήριξε την ομάδα του από την αρχή του αγώνα, ενώ είχε 8 από τους 13 πρώτους πόντους της ομάδας του με τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί στο σκορ και να μην επιτρέπει στο Περιστέρι να χτίσει μεγάλη διαφορά στο ημίχρονο που τελείωσε με το Περιστέρι προηγούμενο με 37-33.

Ο ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο είχε τις απαντήσεις και επιβλήθηκε στην ομάδα του Περιστερίου κάνοντας ένα σερί 7-0, μετατρέποντας το 48-42 σε 48-49. Στο τέλος, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη παρόλο που παρέμειναν στο παιχνίδι μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

5905309 1

Η σειρά των μικρών τελικών συνεχίζεται την Τετάρτη (07/06, 19:15) στο κλειστό της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη. Παρακάτω παραθέτουμε τη βαθμολογία των δεκαλέπτων και τις αντίστοιχες πληροφορίες για τους πρωταγωνιστές των δύο ομάδων.

Δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 21 (12 ριμπάουντ, 3 λάθη), Φρανσίσκο (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίσ), Ντένμον 13 (2/6 τρίποντα), Κασελάκης 15 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόλμαν 5 (1), Μωραΐτης 2 (4 ριμπάουντ), Ραντάνοβ 6 (1), Χάμερ 2, Χουγκάζ 5 (1)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 12 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ράιλι, Σλαφτσάκης, Ρένφρο 1 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσιακμάς 10 (2), Χαντς 8 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Πόλι, Σάιμπερτ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κακλαμανάκης 2 (5 ριμπάουντ), Καμπερίδης, Σαλούστρος 4