ΠΑΟΚ Αρης: Αποσπάστηκε από την κορυφή!

Στο πρώτο παιχνίδι των playoffs στην Super League, ο Άρης κέρδισε με 1-0 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, παρά το γεγονός ότι δεν είχε κίνητρο για βαθμολογική ανόδο. Με αυτή τη νίκη οι “κίτρινοι” άφησαν τον αντίπαλό τους πίσω στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι ήταν αυτό που ήθελε ο Άρης, με λίγες ευκαιρίες και χαμηλό ρυθμό. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανεβάσει ταχύτητα στο τελευταίο 20λεπτο, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το αποτέλεσμα. Ενδεικτικό είναι ότι δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί κάποια σημαντική ευκαιρία για να ισοφαρίσει, ακόμα και το γκολ του Μορόν πριν το ημίχρονο, που τελικά κρίνει το παιχνίδι.

Με αυτή την ήττα, ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην 2η θέση με 60 βαθμούς, 2 βαθμούς πίσω από την πρώτη ΑΕΚ και με τον Παναθηναϊκό πίσω του με ένα βαθμό διαφορά. Ο Άρης ανέβηκε στους 45 βαθμούς.

Διαιτητής: Ράντε Ομπρένοβιτς (Σλοβενία)

Κίτρινες: Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς – Ανσαριφάρντ, Βερστράτε, Φεράρι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (71’ Ντεσπόντοφ), Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ (78’ Οζντόεφ), Μάρκος Αντόνιο (59’ Σβαμπ), Μουργκ (59’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Α. Ζίβκοβιτς, Μπράντον (71’ Τζίμας).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμβοντό (76’ Βέλεθ), Βερστράτε, Νταρίντα (90’+4’ Φεράρι), Σαβέριο (76’ Ζαμόρα), Σουλεϊμάνοφ (90’ Φετφατζίδης), Μορόν (46’ Ανσαριφάρντ).