Παναθηναϊκός Ολυμπιακός: Οι Πράσινοι κερδίζουν και στα δύο ντέρμπι του πρωταθλήματος

Ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει τον Ολυμπιακό με 66-54 στο ΣΕΦ στον πρώτο γύρο της Basket League και επικράτησε και στο ΟΑΚΑ, με 85-80 αυτή τη φορά, για την 15η αγωνιστική. Αυτό σημαίνει ότι συνεχίζει αήττητος και είναι πλέον στην πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και έχει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονη άμυνα, με τους Ναν και Γκραντ να ασκούν πίεση πάνω στη μπάλα, αναγκάζοντας τους αντίπαλους τους σε λάθη. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν βρήκαν ρυθμό, έβαλαν τα περιφερειακά σουτ και προηγήθηκαν με 21-8 (7’).

Ο Ναν όμως, έκανε μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο! Ο Αμερικανός γκαρντ έφτασε τους 15 πόντους με 6/8 σουτ, συμβάλλοντας έτσι στο να «τριφυλλι» να ξεφύγει με 40-26 (16’).

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, άλλαξαν τον ρυθμό, βρήκαν λύσεις από τον πάγκο και καταφέρνοντας να πλησιάσουν στο σκορ “έσβησαν” ξανά τη διψήφια διαφορά των γηπεδούχων. Είναι ενδεικτικό ότι ο Ολυμπιακός πέτυχε 28 πόντους μόνο στο πρώτο ημίχρονο κι από το -14 βρέθηκε στο -2 (44-42).

O Κώστας Σλούκας πήγε να παίξει μόνο για 7 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα στο πρώτο ημίχρονο και τραυματίστηκε, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στον αριστερό προσαγωγό. Δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, κι εκείνο το διάστημα ο Ολυμπιακός έχασε τον Νίκολα Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος ψηλός τραυμάτισε τον Παπανικολάου και αποχώρησε από τον αγώνα.

Μετά από συνεχόμενα λάθη από τις δύο ομάδες, ο Πίτερς με τρίποντο μείωσε τη διαφορά σε έναν πόντο (80-79) στα 28.1 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη! Στη συνέχεια ακολούθησε 1/2 βολές από τον Γκραντ και τον Ουίλιαμς-Γκος, ενώ ο Γκριγκόνις ευστόχησε σε και τις δύο βολές που είχε, κάνοντας το σκορ 83-80, 10.2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. O Ουόκαπ έκανε λάθος επαναφορά, με τον Καλαϊτζάκη να κλέβει τη μπάλα και με 2/2 βολές «κλείδωσε» τη νίκη για τον Παναθηναϊκό.