Ολλανδία Αυστρία: Μεγάλη νίκη και πρόκριση για τους Αυστριακούς [2-3]

Η Αυστρία κατάφερε να περάσει στους “16” του Euro 2024 καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στον ομίλο της, ξεπερνώντας τη Γαλλία που βρέθηκε στη δεύτερη θέση. Αυτό έγινε μετά από τη μεγάλη νίκη της με 3-2 επί της Ολλανδίας. Στηρίζοντας στα αποτελέσματα, η Ολλανδία ελπίζει να προκριθεί ως μία από τις 4 καλύτερες τρίτες.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους Αυστριακούς και με εκτός ελέγχου εμφάνιση για τους Ολλανδούς. Ήδη στο 6ο λεπτό, το σκορ έγινε 0-1 με αυτογκόλ του Μάλεν προσπαθώντας να εμποδίσει τη μπάλα μετά το σέντρα του Πρας.

Από τότε, οι Ολλανδοί χρειάστηκε να κυνηγήσουν το σκορ και παρουσίασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 14ο λεπτό με ένα άστοχο σουτ του Ράιντερς στην περιοχή, ενώ στο 24ο λεπτό ο Μάλεν απέτυχε σε μια μεγάλη ευκαιρία τετ α τετ.

Έτσι, η ομάδα βρισκόταν στο 0-1 και ο προπονητής Ρόναλντ Κούμαν φαίνεται νευριασμένος καθώς προχώρησε στην πρώτη αλλαγή στο 35ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Βέρμαν με τον Σίμονς, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.