Ο Τσιτσιπάς Αποκλείστηκε από το Australian Open μετά την Ήττα Του 3-1 σετ Ενάντια στον Τέιλορ Φριτζ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποτέλεσε θύμα της εντυπωσιακής απόδοσης του Τέιλορ Φριτζ και αποχαιρέτησε το Australian Open. Ο Αμερικανός παίκτης επέδειξε εξαιρετική απόδοση, κερδίζοντας τον αγώνα με 3-1 σετ (7-6 (3), 5-7, 6-3, 6-3) σε έναν αγώνα που διήρκησε 3 ώρες και ένα λεπτό. Με αυτή τη νίκη, θα αντιμετωπίσει τον Τζόκοβιτς στους προημιτελικούς.

Ο Στέφανος αντιμετώπισε έναν αντίπαλο που ήταν σε άψογη κατάσταση πίσω από το σερβίς του. Κατά μεγάλο μέρος του αγώνα, ο Φριτζ κατέδειξε εξαιρετική απόδοση, ιδιαιτέρως στο πρώτο σετ, καταφέρνοντας ένα ασύλληπτο 26/26 κερδισμένων πόντων στα πρώτα σερβίς του.

Παρά τις προσπάθειες του Τσιτσιπά στα τρίτο και τέταρτο σετ να αλλάξει τα τάκτικά του, ο Φριτζ πάντοτε βρίσκονταν λύσεις και δείχνοντας ανυπέρβλητος. Αυτή η νίκη αποτέλεσε ένα από τα υψηλότερα επιτεύγματα στην καριέρα του, αν όχι το υψηλότερο.

Ο Φριτζ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 13 άσους, 86% επιτυχία στα πρώτα σερβίς (68/79), 50 winners, 19 αβίαστα λάθη, απέναντι στους 12 άσους, 7 διπλά λάθη, 41 winners και 33 αβίαστα λάθη του Τσιτσιπά. Μετά από αυτή τη νίκη, ο Τσιτσιπάς υποβιβάστηκε στη θέση Νο 10 στην παγκόσμια κατάταξη και κινδυνεύει να μείνει εκτός Top 10. Από την πλευρά του, ο Φριτζ θα συμμετάσχει για πρώτη φορά στους προημιτελικούς στη Μελβούρνη, ενώ αυτή ήταν η πρώτη του νίκη σε grand slam απέναντι σε παίκτη που βρίσκεται στους Top 10.