Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Πανσερραϊκό με ευκολία [0-3]

Με τους Βέρμπιτς και Παλάσιος να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο και με τον Γερεμέγεφ να εισέρχεται ως αλλαγή στο 89’ και να βρίσκει το δίχτυα στο 91’, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του Πανσερραϊκού στην 22η αγωνιστική της Stoiximan Super League και περιμένει το αποτέλεσμα του ΠΑΟΚ – ΑΕΚ.

Ο Φατίχ Τερίμ έκανε οκτώ αλλαγές στην ενδεκάδα της ομάδας του σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι, αλλά αυτό, όπως φάνηκε, δεν τους επηρέασε καθόλου. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν καλύτερη απόδοση από την αρχή του αγώνα και χρειάστηκαν μόλις 8 λεπτά για να ανοίξουν το σκορ: Εκτέλεση κόρνερ από τον Μπερνάρ, κεφαλιά του Βέρμπιτς και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς το προβάδισμα και στο 20’ θα μπορούσε να το διευρύνει με την πολύ καλή ευκαιρία του Βιλένα που πάτησε στην περιοχή από δεξιά, μετά την πάσα του Μπερνάρ, αλλά αστόχησε με το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε. Ωστόσο, αυτό δεν αποδείχθηκε πρόβλημα, αφού το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστρεμ, Θυμιάνης, Διαμαντής (25’ λ.τρ. Σοφιανός), Στάικος (8, Ουεντραόγκο (46’ Πεταυράκης), Μορέιρα, Ουάρντα, Τομάς (69’ Χατζηστραβός), Άλεκσιτς (69’ Μπετανκόρ).

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Ακαϊντίν, Ούγκο, Χουάνκαρ, Ζέκα, Βιλένα (89’ Μαντσίνι), Παλάσιος (84’ Λημνιός), Μπερνάρ (84’ Σένκεφελντ), Βέρμπιτς (57’ Κώτσιρας), Σπόραρ (89’ Γερεμέγεφ).