Ο Άκπομ με 3 ρεκόρ και το 6-7-1 απέναντι στην ΑΕΚ [VID]

Ο Τσούμπα Άκπομ πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στη φετινή σεζόν στην αναμέτρηση του Αγιαξ με την ΑΕΚ για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ο Βρετανός επιθετικός σκόραρε το πρώτο (5’) και το τρίτο γκολ (56’) του Αίαντα, βοηθώντας τον Αγιαξ να φτάσει στο 3-1 απέναντι στην Ενωση και να πάρει την πρόκριση στην ενδιάμεση φάση του Europa Conference League.

Τρία ρεκόρ έκανε ο Βρετανός στον αγώνα με την Ενωση.

Με αυτά τα δύο γκολ που πέτυχε απέναντι στην ΑΕΚ έφτασε στα 8 στη φετινή σεζόν σε 17 αναμετρήσεις σε Eredivisie και Europa League, με τον 28χρονο επιθετικό να βάζει την υπογραφή του στην πρόκριση της ολλανδικής ομάδας.

Το γκολ που πέτυχε ο Τσούμπα Ακπομ στο 4:02 της αναμέτρησης μάλιστα ήταν το γρηγορότερο γκολ του Αγιαξ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση από το 2009. Με το δεύτερο γκολ στο 56ο λεπτό έγινε ο δεύτερος Βρετανός που σκοράρει δύο ή περισσότερα γκολ για λογαριασμό ολλανδικής ομάδας μετά τον 1978.

Ο Ακπομ ολοκλήρωσε το ματς με 8 σουτ, καθώς έχει πετύχει 3 γκολ και 1 ασίστ στις αναμετρήσεις με την ΑΕΚ.

Ο Άκπομ αποκτήθηκε από τον Αγιαξ το καλοκαίρι έναντι 12.3 εκατ. ευρώ και έχει υπογράψει συμβόλαιο μέχρι το καλοκαίρι του 2028, σκοράρει φέτος ένα γκολ ανά 61 λεπτά, δίνοντας πολύτιμες λύσεις στον Αίαντα