Λίβερπουλ νικήτρια στο «θρίλερ» με Νότιγχαμ

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι στο «Άνφιλντ», η Λίβερπουλ κατάφερε να νικήσει την Νότιγχαμ με σκορ 3-2 στην 32η αγωνιστική και να διατηρήσει τις ελπίδες της για την πρόκρισή της στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν σημειώθηκαν γκολ, αλλά στην επανάληψη ο Ζότα πέτυχε δύο γκολ για την ομάδα του, ενώ η Νότιγχαμ Φόρεστ απάντησε ισοφαρίζοντας σε δύο περιπτώσεις. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Σαλάχ, ενώ η Λίβερπουλ απέφυγε την τρίτη ισοπαλία της παιχνιδιού.

Η Λέστερ επίσης κατάφερε μια σημαντική νίκη, κερδίζοντας την Γουλβς με σκορ 2-1 και ανεβαίνοντας την βαθμολογία, ενώ η Έβερτον παρέμεινε στην ισοπαλία 0-0 με την Κρίσταλ Πάλας.

Στα υπόλοιπα ματς, η Άρσεναλ έπαιξε ισόπαλα 3-3 με τη Σαουθάμπτον, η Φούλαμ κέρδισε τη Λιντς 2-1 και η Μπρέντφορντ ισοπάλισε 1-1 με την Άστον Βίλα.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Άρσεναλ-Σαουθάμπτον 3-3 (20΄ Μαρτινέλι, 88΄ Έντεγκαρντ, 90΄ Σάκα – 1΄ Αλκαράς, 14΄ Γουόλκοτ, 66΄ Τσάλετα-Τσαρ)
  • Φούλαμ-Λιντς 2-1 (58΄ Γουίλσον, 72΄ Περέιρα – 79΄ αυτ. Παλίνια)
  • Μπρέντφορντ-Άστον Βίλα 1-1 (65΄ Τόνεϊ – 88΄ Ντάγκλας Λουίζ)
  • Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 0-0
  • Λέστερ-Γουλβς 2-1 (37΄πεν. Ιχεανάτσο, 75΄ Καστάνιε – 13΄ Κούνια)
  • Λίβερπουλ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2 (47΄, 55΄ Ζότα, 70΄ Σαλάχ – 51΄ Γουίλιαμς, 67΄ Γκιμπς-Γουάιτ)