Νικητής και πρώτος στην κανονική περίοδο ο Παναθηναϊκός επικρατώντας 3-1 επί του Ολυμπιακού

Με μια εντυπωσιακή ανατροπή στο 4ο σετ, όπου βρέθηκε πίσω με 13-19, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κερδίσει με 3-1 τον Ολυμπιακό σε ένα επικό ντέρμπι βόλεϊ, κατακτώντας την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και εξασφαλίζοντας το πλεονέκτημα έδρας στα play off.

Οι Πράσινοι, παίζοντας στο έδαφός τους, ξεκίνησαν δυναμικά στο πρώτο σετ, παίρνοντας άμεσα προβάδισμα με 4-0 και 5-1, διατηρώντας μια σταθερή πρωτιά όπως φαίνεται από τα 14-10 και 17-11, καταλήγοντας να κερδίσουν το σετ με 25-19.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξεκίνησε δυναμικά και στο δεύτερο σετ, αλλά οι Ερυθρόλευκοι απάντησαν αναβάθμιζοντας το παιχνίδι τους, προηγούμενοι με 7-9 και δείχνοντας ψυχραιμία στο 20-20, καταλήγοντας να κερδίσουν με 23-25 και ν’αποφτάσουν την ισοπαλία 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε εκ νέου το προβάδισμα (7-3), αλλά οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 21-21 και να προηγηθούν με 23-24, όμως η ανατροπή ήρθε και τελικά η νίκη ήταν του Παναθηναϊκού με 26-24, με το σερβίς του Πετρέα.

Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν απεγνωσμένα τη νίκη στο 4ο σετ για να διατηρηθεί ζωντανός και να οδηγήσει το ντέρμπι σε tie break. Παρά το προβάδισμα του με 2-7 και 13-19, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο ματς με εντυπωσιακή ανατροπή 6-0, ισοφαρίζοντας 19-19 και κερδίζοντας τελικά με 25-23, με μπλοκ από τον εκπληκτικό Ερνάντες που πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση.