Νίκη τίτλου για την ΑΕΚ στο Φάληρο

Η ΑΕΚ κατάφερε να φύγει με τον τίτλο της νίκης από το γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης», κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με σκορ 3-1. Μάλιστα, αυτή η επιτυχία έσβησε και τις τελευταίες ελπίδες των «ερυθρόλευκων» για την απόκτηση του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με ανελέητη πίεση και με πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, με αντίστοιχη αντιμετώπιση από την πλευρά του Ολυμπιακού, κέρδισαν τη νίκη.

Κίτρινη θύελλα στο ξεκίνημα

Το πρώτο ημίωρο ανήκε αποκλειστικά στην ΑΕΚ, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ανελέητη πίεση στον Ολυμπιακό και να πετυχαίνουν ένα γκολ, καθώς και να σπαταλούν πλήθος ευκαιριών για τουλάχιστον άλλο ένα γκολ. Στο έκτο λεπτό, η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ με τον Γκατσίνοβιτς που συνδυάζεται άψογα με τον Τσούμπερ και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με σκαστό σουτ.

Ανάκαμψε ο Ολυμπιακός, κομβικό το πέναλτι

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 54ο λεπτό με τον Μπακαμπού, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέλαβε ξανά τον έλεγχο του αγώνα. Στο 80ο λεπτό, η ΑΕΚ κέρδισε ένα πέναλτι από την ανατροπή του Βίντα από τον Ρέαμπτσιουκ και ο Λιβάι Γκαρσία το μετέτρεψε σε γκολ. Στο τέλος της αναμέτρησης, υπήρξαν εντάσεις και παρεμβάσεις αστυνομίας καθώς και διαμαρτυρίες από το πλευρό των αθλητών.