Νίκη τίτλου με Φεράν για την Μπαρτσελόνα

Αν και η Μπαρτσελόνα είχε να αντιμετωπίσει μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, την Ατλέτικο Μαδρίτης που ήταν αήττητη στα προηγούμενα έξι παιχνίδια, κατόρθωσε να κερδίσει με σκορ 1-0 στο «Καμπ Νου», ανεβαίνοντας στους 11 βαθμούς διαφοράς από τη δεύτερη στην βαθμολογία Ρεάλ Μαδρίτης, οκτώ αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος.

Παρόλο που η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε τις περισσότερες ευκαιρίες να σκοράρει, με δοκάρι του Γκριεζμάν και σωτήρια επέμβαση του Τερ Στέγκεν. Στο 44΄, όμως, ο Φεράν Τόρες κατάφερε να σκοράρει και να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αγώνας έγινε ακόμα πιο ανταγωνιστικός με πολλές ευκαιρίες για τους δύο αντιπάλους. Όμως, δεν κατάφεραν να σκοράρουν και η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κρατήσει το πλεονέκτημα μέχρι το τέλος του αγώνα.