Νίκες παραμονής για Σάλκε και Στουτγάρδη

Η Σάλκε κατάφερε να κερδίσει τη Βέρντερ Βρέμης με σκορ 2-1 στο Γκελζενκίρχεν για την 30ή αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, κρατώντας μέχρι και τέσσερις αγωνιστικές πριν τη λήξη ελπίδες για παραμονή.

Η Βέρντερ Βρέμης άνοιξε το σκορ με τον Ντακς στο 18ο λεπτό και κατάφερε να το διατηρήσει έως τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ωστόσο, στο 82ο λεπτό, ο Φαν Ντεν Μπεργκ ισοφάρισε για την Σάλκε και στο 90+2′ ο Ντρέξλερ σκόραρε το γκολ της νίκης.

Η Στουτγάρδη, με τον Μαυροπάνο στο κέντρο της άμυνας, κατάφερε επίσης να κερδίσει 2-1 τη Γκλάντμπαχ στο εντός έδρας παιχνίδι της και να πολλαπλασιάσει τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Λειψία-Χοφενχάιμ 1-0 (28΄ Ενκουνκού)
  • Ουνιόν Βερολίνου-Λεβερκούζεν 0-0
  • Κολωνία-Φράιμπουργκ 0-1 (54΄ Ντόαν)
  • Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ 1-1 (25΄ αυτ. Ρεχμπετσάι – 58΄ Ντεμίροβιτς)
  • Στουτγκάρδη-Γκλάντμπαχ 2-1 (22΄ Γκιρασί, 83΄ πεν. Κουλιμπαλί – 78΄ Βάιγκλ)
  • Σάλκε-Βέρντερ Βρέμης 2-1 (81΄ Φαν ντεν Μπεργκ, 90΄+2 Ντρέξλερ – 18΄ Ντακς)